СРС №14. Блоки живлення і корпуси

План:

 1. Типи пристроїв захисту ПК
 2. Джерела аварійного харчування
 3. Система охолодження ПК

 

1 Типи пристроїв захисту ПК.

Для захисту ПК від ушкоджень при різкому зростанні, викидах і провалах напруги мережі розроблені пристрої таких типів:

 • запобіжники й електронні схеми відключення блоку харчування (знаходяться в блоці харчування – захист від високих напруг і токових перевантажень);
 • обмежники викидів (включаються між ПК і розеткою – знижують усі стрибки напруги, що перевищують визначений рівень);
 • мережні фільтри-стабілізатори (проміжні каскади між ПК і лінією електромережі – виконують фільтрацію і стабілізацію напруги харчування, придушують перепади струму і напруги).

 1. Джерела аварійного харчування.

Джерела аварійного харчування  — це більш складні пристрої захисту ПК, що дозволяють протягом деякого часу підтримувати працездатність системи при зникненні напруги в мережі. Існує два види подібних пристроїв:

 1. Джерела резервного харчування (ДРХ);
 2. Джерела безперебійного харчування (ДБХ).

Джерело резервного харчування включається в роботу лише тоді, коли чи зникає сильно знижується напруга мережі. У цьому випадку спрацьовує відповідний датчик, і до встановленого в  ДРХ перетворювачу постійної напруги  в перемінне підключається акумулятор. Починає вироблятися перемінна напруга, що, у свою чергу, надходить на вихід ДРХ замість мережного.

Краще рішення всіх проблем, що виникають у ланцюгах харчування, складається в установці джерела безперебійного харчування, що одночасно виконує функції фільтра-стабілізатора і джерела аварійного харчування.

На відміну від ДРХ, що включається періодично, ДБХ працює постійно, і напруга на ПК надходить тільки від нього. Принцип роботи типового ДБХ для ПК полягає в наступному. У ДБХ постійну напругу 12 В від акумулятора перетвориться в перемінне, що дозволяє використовувати його як автономне джерело харчування, що не залежить від електричної мережі. Від електромережі здійснюється підзарядка акумулятора, причому струм заряду або дорівнює споживаному навантаженням, або трохи більше (при частково вирядженій батареї).

У випадку відсутності напруги в мережі ДБХ продовжує працювати, оскільки при цьому припиняється тільки процес підзарядки батареї. Ніяких переключень у схемі не відбувається, а тому не виникає навіть короткочасних провалів живильного напруги. Акумулятор працює в режимі розряду, інтенсивність  якого залежить від потужності, споживаної ПК. Після відновлення сіткової напруги акумулятор відразу, без додаткових переключень, починає подзаряжаться.

ДБХ постачені спеціальним програмним забезпеченням, що дає можливість захищеному комп’ютеру коректно завершити роботу, одержавши від ДБХ відповідний сигнал. 

 

3 Система охолодження ПК.

Різні пристрої ПК і компоненти в комп’ютері  виділяють велика кількість тепла, що вимагає відводу. Якщо деталі не прохолоджувати до температури, при якій вони можуть безперебійно функціонувати, ваш ПК може вийти з ладу.

Виходу з ладу передує запах, характерний для розігрітих ізоляційних матеріалів. 

Тривалий перегрів скорочує експлуатаційне життя компонентів (особливо процесора) і веде до їх передчасного виходу з ладу.

У ПК використовуються системи примусового охолодження на вентиляторах. Корпуси настільних системних блоків  стандартних розмірів досить малі, тому вимагають тільки одного вентилятора.

Сучасні процесори мають велике тепловиділення. Чим вище частота, тим більше нагрівання процесора. Як правило, процесори обладнані масивним радіатором, а також вентилятором, розташованим чи нагорі біля процесора. Цей вентилятор зв’язаний з одним з рознімань, що ведуть до блоку харчування.

Охолодження комп’ютера вентиляторами має і зворотну сторону. Потоки повітря, проникаючи в системний блок, приносять ззовні частки пилу. Частки пилу покривають через визначений час  усі внутрішні частини вашого ПК. У зв’язку з цим щорічно варто відкривати корпус комп’ютера, щоб зняти пил із системної плати, блоку харчування й інших пристроїв.

Холодне повітря подається в корпус з передньої нижньої частини (1). Це потрібно враховувати і при чищенні комп’ютера від пилу. Потрібно обов’язково пропилососити місце, де засмоктується повітря всередину комп’ютера. Повітряний потік поступово нагріваючись піднімається вгору і у верхній задній частині корпусу видувається через блок живлення (2) вже гаряче повітря.

При установці вентиляторів слід враховувати напрямок, в якому вони дмуть. Інакше можна не тільки не поліпшити охолодження комп’ютера, але і погіршити його. При великій кількості жорстких дисків, або при наявності дисків, що працюють на високих швидкостях (від 7200 об / хв), слід встановити додатковий вентилятор в передню частину корпусу (3) так, щоб він продував жорсткі диски.
При наявності великої кількості елементів, які гріються (потужна відеокарта, кілька відеокарт, велика кількість плат, встановлених в комп’ютер) або при нестачі вільного простору всередині корпусу рекомендується встановити додатковий вентилятор в задній верхній частині корпусу (4). Цей вентилятор повинен видувати повітря назовні. Таким чином збільшиться повітряний потік, що проходить через корпус і охолоджуючий всі внутрішні елементи комп’ютера. Не можна встановлювати задній вентилятор так, щоб він дув всередину корпусу! Так порушиться нормальна циркуляція всередині ПК. На деяких корпусах можливо встановити вентилятор на бічну кришку. В цьому випадку вентилятор повинен крутитися так, щоб він всмоктував повітря всередину корпусу. Ні в якому разі не можна, щоб він видуває його назовні, інакше буде недостатньо охолоджуватися верхня частина комп’ютера, зокрема блок живлення, материнська плата і процесор.


Запитання для самоперевірки:

 1. Перелічить типи пристроїв захисту ПК?
 2. Що собою представляють джерела аварійного харчування?
 3. Що собою представляють джерела резервного харчування?
 4. Що собою представляють джерела пезперебійного харчування?
 5. У чому складається принцип роботи типового ІБП?
 6. Які є способи охолодження ПК?
 7. Що собою представляють системи примусового охолодження на винтиляторах?

Література:

4 Степаненко О.С. Сборка, модернизация и ремонт ПК.: — М.: Издательский дом “Вильямс”, 2003. – 672 с.