Постійний запам’ятовуючий пристрій

План:

1 Постійний запам’ятовуючий пристрій.

2 Флеш- пам’ять

3 CMOS- пам’ять

4 Недоліки перезаписуваної пам’яті.

 

1  Постійний запам’ятовуючий пристрій

Крім оперативної пам’яті , під терміном «пам’ять» ми будемо мати на увазі постійну і CMOS — пам’ять.

До постійної пам’яті відносять постійний запам’ятовуючий пристрій , ПЗУ (в англомовній літературі — Read Only Memory , ROM , що дослівно перводітся як » пам’ять тільки для читання» ), перепрограммируемое ПЗУ, ППЗУ (в англомовній літературі — Programmable Read Only Memory , PROM ) , і флеш- пам’ять ( flash memory ) . Назва ПЗУ говорить сама за себе. Інформація в ПЗУ записується на заводі-виробнику мікросхем пам’яті, і надалі змінити її значення не можна. У ПЗП зберігається критично важлива для комп’ютера інформація , яка не залежить від вибору операційної системи. Програмований ПЗУ відрізняється від звичайного тим , що інформація на цій мікросхемі може стиратися спеціальними методами (наприклад, променями ультрафіолету), після чого користувач може повторно записати на неї інформацію. Цю інформацію буде неможливо видалити до наступної операції стирання інформації.

 

2  Флеш- пам’ять

Особливо слід розповісти про флеш-пам’яті. Flash по-англійськи — це «спалах, проблиск «. Флеш-пам’ять є енергонезалежною пам’яттю , (як і ПЗП і ППЗП ). При виключенні комп’ютера її вміст зберігається. Однак вміст flash -пам’яті можнр багаторазово перезаписувати, не виймаючи її з комп’ютера (на відміну від ППЗП). Запис відбувається повільніше, ніж зчитування, і здійснюється імпульсами підвищеної напруги . Внаслідок цього , а також через її вартості , флеш пам’ять не замінить мікросхеми ОЗУ.

 

3  CMOS- пам’ять

CMOS -пам’ять — енергозалежна , жорсткий диск , яка при своїй роботі, проте, майже не споживає енергії. CMOS перекладається як complementary metal oxode semiconductor — «омпліментарний метал-оксид  напівпровідниковий». Переваги цієї пам’яті — низьке споживання енергії, високу швидкодію. У CMOS — пам’яті комп’ютера знаходяться важливі для його роботи настройки, які користувач може змінювати для оптимізації роботи комп’ютера. Харчується ця пам’ять від невеликого акумулятора , вбудованого в материнську плату.

 

4 Недоліки перезаписуваної пам’яті

Основний недолік ПЗП — неможливість оновити інформацію в цьому виді пам’яті , — одночасно є і його перевагою: дані неможливо втратити випадково і навмисне. Особливо це стало актуальним на рубехе XX — XXI століть , з витісненням мікросхем ПЗУ на CMOS і flash — пам’ять. Розглянемо виникаючі проблеми.

Втрата даних в CMOS.

Комп’ютери з ISA шиною (що містять процесори аж до i80286 ), мали мінімум налаштувань. Часто вони цілком нормально працювали в своїй основній конфігурації.

Ситуація змінилася після появи на комп’ютерах пам’яті більш ніж 16 Мбайт , ШВУ контролерів і PCI- шини . Як з’ясувалося , в більшості випадків стандартна настройка материнської плати стала непридатною. Для збереження налаштувань користувача їх стали зберігати в CMOS -пам’яті.

Іноді вміст CMOS -пам’яті руйнується. Це можливо в таких випадках:

Вплив вірусу. При своїй роботі вірус може спеціально впроваджуватися в CMOS -пам’ять , щоб обеспечіват кращі умови для його поширення або спеціально вивести комп’ютер з ладу.

Несправність акумулятора. У деяких випадках акумулятор CMOS- пам’яті може розряджатися (від часу або короткого замикання на платі. ) У цьому случаесодержімое CMOS може зруйнуватися не відразу , а по закінченні двох — трьох діб.

Стрибок напруги при роботі з CMOS. У цьому випадку наслідки непередбачувані.

Установка пароля на завантаження . Іноді користувач для захисту від несанкціонованого доступу встановлює » пароль на завантаження » . Якщо він потім забуде пароль , то для запуску комп’ютера буде необхідний скидання параметрів CMOS -пам’яті шляхом короткого замикання її акумулятора .

Для відновлення параметрів CMOS -пам’яті після її скидання існують опції «стандартної » і безпечною » налаштування цієї пам’яті на материнській платі. Користувачеві в цьому випадку доведеться відновлювати не всі , а тільки частина параметрів . Опції » стандартної «і» безпечною » налаштування зберігаються в ПЗУ і змінити їх неможливо!

Втрата даних в flash -пам’яті.

Втрата даних в flash -пам’яті можлива з тих же причин , що і в CMOS -пам’яті. Однак для флеш -пам’яті немає можливості повернутися до попередніх установок ! У зв’язку з цим втрата інформації в флеш- пам’яті може бути непоправною .


Запитання для самоперевірки:

  1. Що собою представляє ПЗП? Класифікація ПЗП.
  2. Що собою представляє флеш-пам’ять ?
  3. Що собою представляє CMOS- пам’ять?
  4. Назовіть основний недолік ПЗП.
  5. У яких випадках вміст CMOS -пам’яті руйнується?
  6. Як можна відновити вміст CMOS -пам’яті?

Література:
2 Мельник А.О. Архітектура комп’ютера . Наукове видання. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2008. – 470 с.